İlham Veren Lider Olmak

Simon Sinek’in yapmış olduğu bu ilham veren TED konuşması tam 16 milyon kişi tarafından izlenmiş ve en çok izlenenler sıralamasında 2. sırada yer alıyor.

Sinek, oldukça basit bir yöntemle, insanların liderleri neden takip ettiklerini ya da bazı ürünleri neden satın aldıklarını çok net bir şekilde açıklıyor. İşte Sinek’in ” İlham Veren Lider Olmak ” konulu konuşmasından bazı notlar:

İnsanlar ne yaptığınızla değil, neden yaptığınızla ilgilenirler. Liderlerin ya da ticaret yapan kişilerin amacı herkese hitab etmek değil, kendi inandıklarına inananlara hitab etmek olmalıdır.

Birisini işe alırken bile amaç, bir işe ihtiyacı olanı bulmak değil, senin inandıklarına inananı bulmak olmalı. Ancak o zaman kişi sadece para için değil, canla başla aynı amaç uğruna mücadele edecektir.

Tüm bunların nedeni sadece psikolojiye değil, biyolojiye de dayanır. Tarihte başarılar elde etmiş tüm liderlere baktığınızda, neye inandıklarını ve aynı şeye inanmayı seçen milyonlarca insanı arkalarından sürüklediklerini görebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir