Birlik Olmanın Önemi

“Bir elin nesi var iki elin sesi var” diye boşuna söylememiştir atalarımız. Birlik olmakla ilgili çocukluğumda okuduğum bir hikayeyi sizlerle paylaşmak istedim.

Bir ülke Hakan’ının yedi tane oğlu vardır. Günün birinde bu Hakan çok hastalanır ve bütün oğullarını yanına çağırır. Oğullarının her birine, birer tane ok verir ve “Bunları kırın” der. Her biri diğerinden Pehlivan olan evlatların hepsi var gücüyle okları tekbir hamleyle kırarlar. Bunun üzerine Hakan, oğullarının her birine 12’şer tane daha ok verir ve bu sefer “Bunların hepsini aynı anda kırın” der. Hepsi birden yine var gücüyle okları kırmaya çalışırlar ancak uğraşlarının sonunda kıramazlar.

Hakan bunun üzerine;  “Artık anlayabilir musunuz? Bir tane oku kırmak çok kolaydır, fakat okların hepsi bir aradayken kırılması zordur. Hepiniz bir bütün olarak çalıştıkça krallığımız sağlam kalacaktır.” diyerek oğullarına birlik ve beraberliğin önemini anlatır ve saltanat uğruna mücadelenin devleti zaafa uğratacağını, nihayetinde çöküşe götüreceğini anlatmaya çalışmıştır.

Evet sevgili kardeşlerim, Hakan’ın da söylediği gibi “Bir tane oku kırmak çok kolaydır, fakat okların hepsi bir aradayken kırılması zordur.” Eğer birlik ve bütünlüğümüzü korursak giriştiğimiz her işte başarılı olacağımız gibi bize karşı olanlara kırılmamız da çok zor olacaktır. Yukarıda ki video aslında yazının çok güzel bir özetidir.

birlik-ve-beraberlik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir